Če se vi ali vaš bližnji soočate z izgubo, vam bo v pomoč, da se bolje seznanite, kaj so faze žalovanja. V tem članku vam bom predstavila pet stopenj žalovanja in nasvete, kako pomagati nekomu, ki žaluje po smrti ali razhodu.
Pomembno pa je vedeti, da je proces žalovanja zapleten in za vsakega posameznika drugačen. Morda ne boste sledili tem korakom v natančnem zaporedju, ali pa se bodo pojavila nova čustva, ko boste mislili, da ste že prešli vse faze žalovanja. Pomembno je le, da si dovolite doživeti žalost na svoj način, saj vam bo to pomagalo pri zdravljenju po izgubi.
Poglavja
ToggleKatere so faze žalovanja?
Teorijo petih stopenj žalovanja je razvila psihiatrinja Elisabeth Kübler-Ross. Predlaga, da po izgubi ljubljene osebe prehajamo skozi 5 različnih stopenj:
- zanikanje,
- jezo,
- pogajanje,
- depresijo
- in na koncu sprejetje
Faze žalovanja: Zanikanje
V prvi fazi žalovanja nam zanikanje pomaga omiliti globoko bolečino izgube.
Medtem ko se soočamo z resničnostjo izgube, poskušamo preživeti čustveno bolečino, ki je ob izgubi nastala. Težko je verjeti, da smo izgubili pomembno osebo v našem življenju, še posebej, če smo z njo govorili še prejšnji teden ali dan.
V tej fazi se naša realnost popolnoma sesuje. Naš um potrebuje čas, da se prilagodi novi realnosti.
Obujamo spomine na trenutke, ki smo jih preživeli z izgubljeno osebo, in se sprašujemo, kako bomo nadaljevali življenje brez nje.
Med zanikanjem doživljamo različne občutke, kot so
- šok,
- otopelost,
- zmeda
- in nezmožnost dojemanja resničnosti.
Pojavi se občutek, kot da je svet okoli nas nenadoma postal nepoznan in nerazumljiv. Morda se celo poskušamo prepričati, da se to sploh ni zgodilo, da je vse to le slaba nočna mora.
Zanikanje poskuša ta proces upočasniti in nas vodi skozi njega korak za korakom, namesto da bi nas preplavila čustva. Na ta način nam omogoča, da se postopoma soočimo z izgubo, ne da bi bili preplavljeni z intenzivnimi čustvi naenkrat.
Faze žalovanja: Jeza
Druga faza žalovanja je jeza.
Prilagajamo se novi realnosti in doživljamo močno čustveno nelagodje. Jeza nam nudi čustveni izhod, ko se soočamo z neznosno bolečino.
Med jezo doživljamo občutke
- frustracije,
- nepravice
- in besa.
Pojavi se občutek, da je svet nepošten, da so nas ljudje ali situacije razočarali, ali da je naša izguba nepravična. Jeza nam omogoča, da izražamo čustva brez strahu pred sodbo ali zavrnitvijo. Je tudi prva stvar, ki jo občutimo, ko začnemo sproščati čustva povezana z izgubo.
Občutimo tudi zamero do tistih, ki nas obkrožajo, ali do situacije, ki je povzročila izgubo. Jeza povzroči, da se počutimo izolirane, saj nas drugi dojemajo kot nedostopne ali težavne.
To občutje dodatno poslabša občutek osamljenosti in nerazumevanja.
Z jezo se zaščitimo pred bolj bolečimi čustvi, kot sta žalost in strah. Omogoča nam, da se osredotočimo na zunanjo jezo, namesto da bi se soočili z notranjo bolečino.
Jeza je naraven del procesa žalovanja, vendar je pomembno, da najdemo zdrave načine za njeno izražanje, da se ne ujame v neskončen krog negativnih čustev.
Faze žalovanja: Pogajanje
V tej fazi žalovanja se začnemo pogajati, da bi spremenili situacijo.
Ko se soočamo z izgubo, ni nenavadno, da smo pripravljeni storiti vse, da bi ublažili bolečino.
Pogosto se obračamo na višjo silo, v upanju, da bi vplivala na drugačen izid. Pogajanje vključuje različne obljube, kot so:
- “Bog, če ozdraviš to osebo, bom spremenil svoje življenje.”
- “Če mi vrneš to osebo, bom prenehal s slabimi navadami.”
- “Obljubim, da bom postal boljša oseba, če mi vrneš mojo drago.”
- “Obljubim, da bom bolj cenil to osebo in življenje samo, če le rešiš to osebo.”
V tej fazi doživljamo občutke
- obupa,
- nemoči
- in krivde.
Pogajanje izvira iz občutka nemoči in nam daje lažen občutek nadzora nad situacijo. Pojavi se močna želja po spreminjanju preteklosti, da bi popravili, kar mislimo, da je šlo narobe.
Med pogajanjem se pogosto obračamo vase in iščemo načine, kako bi lahko drugače ravnali, da bi preprečili izgubo. Občutimo tudi obžalovanje zaradi stvari, ki smo jih naredili ali, ki jih nismo naredili, in iščemo načine, kako bi se vrnili nazaj v času.
Pogajanje je tudi način, kako izrazimo svojo nemoč in se soočamo z dejstvom, da je naša izguba neizogibna. To je faza, v kateri se poskušamo dogovoriti s svojo bolečino in najti način, kako bi jo zmanjšali.
Medtem ko pogajanje ne more spremeniti situacije, nam pomaga sprejeti realnost izgube in se začeti prilagajati novi situaciji.
Faze žalovanja: Depresija
Ko se umirimo in začnemo sprejemati resničnost situacije, se pojavi depresija.
V tej fazi občutimo izgubo ljubljene osebe še bolj intenzivno.
- Panika začne popuščati,
- čustvena megla se razjasni
- in izguba postane neizogibna.
V teh trenutkih se umaknemo vase, manj smo družabni in manj komuniciramo z drugimi.
Občutimo
- globoko žalost,
- osamljenost
- in obup.
Pogosto se pojavi občutek, da življenje nima več smisla, in težko najdemo motivacijo za vsakodnevne dejavnosti.
Čeprav je ta faza naravna, nas izredno izolira in ena najtežjih stopenj žalovanja. Občutimo tudi težko utrujenost in pomanjkanje energije, kar še dodatno otežuje naše delovanje.
Depresija je znak, da smo začeli sprejemati izgubo in se soočamo z resničnostjo situacije.
V tej fazi je pomembno, da si dovolimo izraziti svoja čustva in poiščemo podporo pri prijateljih, družini ali strokovnjakih za mentalno zdravje, v kolikor ne moremo sami predelati svojih občutji.
Faze žalovanja: Sprejetje
Zadnja faza žalovanja je sprejetje.
To ne pomeni, da ne čutimo več bolečine izgube, ampak da se ne borimo več proti realnosti.
Žalost in obžalovanje sta lahko še vedno prisotna, vendar čustvene taktike preživetja, kot so
- zanikanje,
- pogajanje
- in jeza,
v tej fazi niso več tako izrazite.
V fazi sprejetja se začnemo prilagajati novi realnosti. Sprejemamo, da je življenje brez ljubljene osebe drugačno, vendar najdemo načine, kako naprej. Morda se pojavi občutek miru in sprejemanja tega, kar se je zgodilo. Priznamo si, da življenje nadaljuje svojo pot, in začnemo ponovno vzpostavljati svoje dnevne rutine.
Sprejetje ne pomeni, da smo pozabili na osebo ali da je ne pogrešamo, ampak da smo se naučili živeti z izgubo. Čustvena bolečina se umiri, čeprav se lahko občasno še vedno pojavi. V tej fazi smo bolj sposobni spominjati se ljubljene osebe brez preplavljajoče bolečine.
Ta faza nam omogoča, da se ponovno povežemo z življenjem in najdemo nove načine, kako črpati veselje in smisel. Sprejetje je znak, da smo se premaknili skozi žalovanje in začeli celiti svoje srce.
Od zanikanja do sprejetja
Vsaka faza prinaša svoje izzive in občutke, s katerimi se moramo soočiti, da se lahko postopoma prilagodimo na novo realnost brez ljubljene osebe.
Mnogi ljudje pa se znajdejo ujeti v krog negativnih čustev in simptomov, ki jih žalovanje prinese. Nekateri izgube nikoli ne prebolijo popolnoma, kar vodi do različnih strahov in psihosomatske motnje.
Če menite, da ne morete sami premagati čustvenih bremen, ki so nastala zaradi izgube, vam lahko pomagam.
Sem Asja Dominko in v svoji 12-letni terapevtski karieri sem pomagala že več kot 3800 Slovenkam in Slovencem.
Če potrebujete podporo pri obvladovanju svojih čustev, vas vabim na brezplačen in popolnoma neobvezujoč 30-minutni pogovor.
Skupaj bova našla pravi vzrok za vašo nezmožnost premagovanja žalovanja in žalosti ter vam pomagala najti pot do notranjega miru in čustvenega zdravljenja.
Koliko časa trajajo faze žalovanja?
Pomembno je, da si vzamete čas in odstranite vsa pričakovanja o tem, kako bi morali žalovati. Vaša bolečina je edinstvena za vas, vaš odnos z izgubljeno osebo je edinstven, in čustveno procesiranje je pri vsakem drugačno.
Vsak proces žalovanja je edinstveno.
Ni prav določenega časovnega obdobja za nobeno od stopenj žalovanj. Nekdo lahko preide skozi faze hitro, v nekaj tednih, medtem ko drugi potrebujejo mesece ali celo leta.
Spet tretji sami nikoli ne morejo predelati bolečine, ki jo nosijo s sabo in ki jim povzroča ogromno strahov ter čustvenih in telesnih simptomov.
Kakšni strahovi se razvijejo, če ne zacelimo čustvenih ran
Nepredelani občutki žalovanja povzročijo različne strahove, kot so:
- Strah pred izgubo
- Strah pred smrtjo
- Strah pred boleznijo
- Pretirana skrb in kontroliranje nad ljubljenimi
Poleg strahov pa se pojavijo tudi fizični, čustveni in mentalni simptomi stresa:
Fizični simptomi:
Čustveni simptomi:
- tesnoba,
- depresija,
- občutek nemoči,
- žalost
Mentalni simptomi:
- težave s koncentracijo,
- motnje spanja (nespečnost),
- nenehno premlevanje misli,
- pesimizem
Ljudje pogosto ne moremo sami nadzorovati svojih čustev in zaceliti čustvenih ran, ki jih je povzročila izguba, zato trpimo hude psihosomatske simptome, ki smo jih našteli zgoraj.
Pri tem pa vam lahko pomagam jaz, sem terapevtka s 12-letno kariero, v kateri sem pomagala več kot 3800 Slovenkam in Slovencem s svojo terapijo Notranji mir.
Kar 95% ljudem, ki so prišli k meni na pomoč sem pomagala premagati
- anksioznost,
- tesnobo,
- strah,
- izgorelost,
- napade panike
- in druge mentalne težave.
Če tudi vi potrebujete pomoč pri obvladovanju čustev, vas vabim na brezplačen in popolnoma neobvezujoč 30-minutni pogovor, na katerem bova skupaj našla pravi vzrok za vašo nezmožnost premagovanja žalovanja in žalosti.
Drugi modeli žalovanja
Poleg teorije 5ih stopenj žalovanja obstajajo tudi drugi modeli, ki razlagajo, kako žalovanje dojemamo in procesiramo.
Štiri faze žalovanja
Psiholog John Bowlby in psihiater Colin Murray Parkes sta razvila model štirih faz žalovanja:
- šok in otopelost,
- hrepenenje in iskanje,
- obup in dezorganizacija
- ter reorganizacija in okrevanje.
Sedem stopenj žalovanja
Nekateri predlagajo, da žalovanje vključuje sedem stopenj:
- šok in zanikanje,
- bolečina in krivda,
- jeza in pogajanje,
- depresija in osamljenost,
- izboljšanje,
- rekonstrukcija
- in sprejetje ter upanje.
Ne obstaja pa model žalovanja, ki bi bil najboljši ali najprimernejši za vse. Vsak odziv na izgubo in žalovanje je specifičen in edinstven.
Pomembno je, da razumemo, da so naši odzivi na žalovanje individualni in da lahko le opazimo vzorce, ki se kažejo pri nas.
Vsak mora predelati svoja čustva na način, ki je zanj najprimernejši in najbolj organski. Predelovanje tako močnih občutkov je zelo čustveno in intenzivno, saj govorimo o izgubi
- osebe,
- stvari
- ali živali,
ki smo jo imeli neizmerno radi.
Najpomembneje je:
- da se spoprijemamo s čustvi,
- jih predelamo
- in razumemo, da gre življenje naprej.
Življenje je najlepša stvar, ki smo jo dobili podarjeno, in moramo ga živeti na način, da bomo srečni in ljubljeni.
Če pri tem potrebujete pomoč, sem vam na voljo.
Pomagam vam lahko preobraziti vašo žalost in strahove v notranjo moč in voljo do življenja.
Kljub izgubi – ali morda celo zaradi nje – lahko živite bolj polno in izpopolnjujoče življenje.
Če potrebujete podporo pri obvladovanju svojih čustev, vas vabim na brezplačen 30-minutni pogovor. Skupaj bova našla pravi vzrok za vašo nezmožnost premagovanja žalovanja in žalosti ter vam pomagala najti pot do notranjega miru in čustvenega zdravljenja.
Kako pomagati nekomu, ki žaluje
Težko je vedeti, kaj reči ali storiti, ko nekdo žaluje. Žalovanje je zelo osebna in individualna izkušnja, in vsakdo se z njim spopada na svoj način.
Tukaj je nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo podpreti nekoga v tem težkem času:
Ne pritiskajte na njih
Pomembno je, da oseba izrazi svoja čustva, ko je pripravljena. Ne pritiskajte nanjo, naj govori o svojih občutkih, preden je pripravljena.
Dajte ji čas in prostor, da sama pride do vas, ko bo želela deliti svoja občutja.
Bodite dostopni
Pokažite, da ste na voljo za pogovor, ko bo oseba pripravljena. Ponudite prostor za žalovanje in bodite prisotni.
Vaša prisotnost in pripravljenost poslušati brez sodbe sta lahko izjemno tolažilni. Pustite osebi vedeti, da ste tam zanjo in da lahko vedno računa na vašo podporo.
Prisluhnite brez sodbe
Ko oseba deli svoja čustva, poslušajte brez sodbe. Ne skušajte minimizirati njene bolečine ali jo primerjati z drugimi situacijami.
Vsaka izguba je edinstvena in zasluži si spoštovanje in razumevanje.
Bodite potrpežljivi
Žalovanje je proces, ki lahko traja dlje, kot pričakujete. Bodite potrpežljivi z osebo, ki doživlja izgubo. Ne pričakujte, da bo hitro prešla skozi svojo bolečino.
Dajte ji čas, ki ga potrebuje, da se spopade s svojimi občutki.
Ponudite praktično pomoč
Poleg čustvene podpore ponudite tudi praktično pomoč. Morda lahko pomagate pri vsakodnevnih opravilih, kot so
- kuhanje,
- čiščenje
- ali skrb za otroke.
Te majhne geste lahko pomenijo veliko in olajšajo breme osebi, ki žaluje.
Spremljajte jih
Redno se oglasite pri osebi, da preverite, kako se počuti.
- Kratko sporočilo,
- telefonski klic
- ali obisk
lahko pokažejo, da vam je mar in da mislite nanjo.
Izogibajte se klišejem
Stavki, kot so “čas zaceli vse rane” ali “vse se zgodi z razlogom,” v tem trenutku ne bodo v veliko pomoč in lahko celo povzročijo dodatno bolečino.
Namesto tega recite nekaj preprostega, kot je
- “Zelo te imam rad“,
- “Zelo mi je žal za tvojo izgubo”
- ali “Tukaj sem zate.”
Priznajte njihovo bolečino
Priznajte, da je njihova bolečina resnična in upravičena. Izražanje sočutja in razumevanja je ključnega pomena.
Ljudje, ki žalujejo, potrebujejo vedeti, da je v redu čutiti žalost, jezo ali zmedenost.
Spodbujajte jih k iskanju strokovne pomoči
Če opazite, da se oseba težko spopada z izgubo, jo spodbujajte, naj poišče pomoč strokovnjaka za duševno zdravje.
Terapevti zagotavljajo dodatno podporo in strategije za obvladovanje žalovanja, kar je še posebej koristno za tiste, ki se težko soočajo s svojimi občutki. To je še pomembnejše, če so v preteklosti že trpeli za duševnimi motnjami, kot so:
- anksioznost,
- stres,
- izgorelost,
- panični napadi,
- ali druge stiske.
Žalovanje je kompleksno in vsak posameznik potrebuje svoj čas in način, da prebrodi izgubo.
Če potrebujete pomoč pri podpori nekoga, ki žaluje, sem vam na voljo.
Pomagala vam bom preobraziti žalost in strahove v notranjo moč in voljo do življenja, da boste kljub izgubi – ali pa morda celo zaradi nje – živeli bolj polno in izpopolnjujoče življenje.
Preberite tudi članek žalovanje ob izgubi ljubezni.
Viri – faze žalovanja
- “Stages of Grief Portrayed on the Internet: A Systematic Analysis and Critical Appraisal” – Frontiers (Frontiers)
- “How the Five Stages of Grief Can Help Process a Loss” – Verywell Mind (Verywell Mind)
- “On Grief and Grieving: Finding the Meaning of Grief Through the Five Stages of Loss” – Kübler-Ross, Elisabeth (Internet Archive)
- “Beyond the Five Stages of Grief” – New Scientist (New Scientist)
- “What Is Grief? Types, Symptoms & How To Cope” – Cleveland Clinic (Cleveland Clinic)
- “Lessons From ‘On Grief and Grieving'” – Psychology Today (Psychology Today)
- “Rethinking The Five Stages Of Grief” – Association for Psychological Science (Psychological Science)
- “The Stages of Grief Are Unique to Everyone, but They Can Help us Cope” – Discover Magazine (Discover Magazine)
- “An Empirical Examination of the Stage Theory of Grief” – JAMA Network (Frontiers)
- “Understanding the Five Stages of Grief” – Healthline (Verywell Mind)