Ste bili kdaj pozorni na to, kako se vaše telo odziva na stres in čustvene obremenitve? Morda ste občutili bolečine v trebuhu, napetosti v mišicah ali težave s spanjem … Vse to so lahko znaki psihosomatske motnje, ki nastane kot posledica negativnih misli in občutkov.
Stroka pravi, da je zaradi stigmatizacije duševnega zdravja težko zagotoviti učinkovito in pravočasno zdravljenje pri psihosomatskih motnjah. Kot 12-letna terapevtka pa opažam, da je vedno več ljudi pripravljeno spregovoriti o svojih stiskah ter jih s pomočjo terapevta in vztrajnega dela na sebi trajno odpraviti.
Poglavja
ToggleKaj so psihosomatske motnje
Beseda “psihosomatsko” izvira iz grških besed “psyche“, ki pomeni duša, in “soma“, ki označuje telo. Skupaj tvorita izraz, ki opisuje povezavo med umom in telesom.
Torej, ko govorimo o psihosomatskih motnjah, govorimo o težavah, boleznih in telesnih okvarah, ki izvirajo iz interakcije med našimi mislimi, čustvi in telesnimi funkcijami.
To pomeni, da psihosomatske motnje niso izključno fizične ali izključno psihične. Namesto tega so rezultat kompleksnih in pogosto subtilnih interakcij med našim razmišljanjem, čustvovanjem in telesom.
Psihosomatske motnje zajemajo širok spekter težav, od kroničnih bolečin do prebavnih težav, od nespečnosti do težav s kožo. Vedno se težave pojavijo na organu ali delu tevlaslesa, ki je najšibkejši.
Kako pogoste so psihosomatske motnje
Psihosomatske motnje so precej pogoste po vsem svetu. Čeprav natančnega števila ne moremo določiti, se ocenjuje, da psihosomatske simptome doživi približno 25 % ljudi, so pa kar dvakrat pogostejše pri ženskah kot pri moških.
Seznam najpogostejših psihosomatskih motenj
Obstaja ogromno psihosomatskih motenj oziroma obolenj. Kot dolgoletna terapevtka opažam, da se psihosomatske motnje (ali nepojasnjeni telesni simptomi) v celoti odpravijo, ko pozdravimo čustvene in miselne vzroke, ki se skrivajo zadaj.
Najpogostejše psihosomatske motnje so:
- Mravljinci po telesu (v rokah, nogah, čeljusti, dlaneh, prstih …)
- Razbijanje srca, tahikardije
- Cmok v grlu ali “kepa” v grlu
- Odrevenelost, tresenje, mrazenje
- Prebavne motnje (driska, zaprtost, bolečine v želodcu, izguba teka …)
- Slabosti in slabo počutje
- Bolečine v želodcu
- Pekoč občutek v trebuhu
- Kronična nespečnost (Več o tem pišem na Vlasta Kuster nespečnost)
- Nenehna utrujenost
- Menstrualne težave
- Šumenje v ušesih – tinitus
- Nočne more ali nočne groze.
- Napetosti v ramenih
- Občutek depersonalizacije
- Glavoboli, migrene
- Težave s kožo (akne, izpuščaji, rdečica … )
- Ginekološke težave
- Težave pri spolnosti
Psihosomatske motnje so izjemno pogoste pri anksioznosti, tesnobi, depresiji, paničnih napadih in drugih duševnih stiskah.
Se tudi vi srečujete s tesnobo in anksioznostjo in bi radi razumeli, zakaj nastane in kako jo lahko odpravite?
Prenesite brezplačno knjigo “KAKO PREMAGATI ANKSIOZNOST”, kjer boste bolje razumeli, zakaj so se vam pojavile nepojasnjene bolečine, napetosti, cmok v grlu, mravljinčenje, pospešeno bitje srca in kako to trajno odpravimo.
Knjiga je nujno branje za vsakogar, ki bi se rad trajno rešil anksioznosti in psihosomatskih motenj.
Kako prepoznamo, da gre za psihosomatsko bolezen?
Psihosomatske motnje nastanejo kot posledica stresa in notranje stiske, ki se skozi fizične simptome pokaže.
Prepoznamo jih po tem, da …
1. smo zaradi njih zelo pogosto pri zdravniku,
2. zdravniki ne najdejo vzroka, oziroma navedejo stres kot glavni povzročitelj neugodja,
2. se zanje najbolj obremenjujemo, čeprav so izvidi brez posebnosti,
3. jih pregledi in preiskave ne zaznajo, mi pa jo zelo močno občutimo na telesu,
4. se pojavljajo zelo pogosto in drugi menijo, da si “izmišljujejo”,
5. izbruhnejo ob povečani psihični preobremenitvi ali v določenem stresnem obdobju,
6. sami začutimo, da je vzrok zanje več kot samo fizični.
Obstaja pa zelo dobra novica – Rezultati strank kažejo, da se psihosomatske motnje dajo v celoti odpraviti.
Kako?
Potrebno je skozi celovit terapevtski proces razbremeniti vaše telo na energijskem, miselnem, čustvene in telesnem nivoju. Točno to počnemo v programu Notranji mir, kjer se v 90 dneh popolnoma osvobodite neprijetnih telesnih simptomov nastalih zaradi stresa.
Ste pripravljeni narediti korak naprej? Tukaj sem za vas.
Kako se počuti oseba, ki ima psihosomatske motnje
Najprej je pomembno poudariti, da so psihosomatske motnje izjemno neprijetne, pa vendar v celoti rešljive. Ne gre za namišljeno bolezen, pač pa resen problem, ki potrebuje našo pozornost in resen pristop.
Občutki, ki se pojavljajo pri ljudeh s psihosomatskimi motnjami, so:
- Nemoč, posebej kadar izvidi ne pokažejo konkretne bolezni, kljub slabemu počutju in bolečinam.
- Strah ,da je fizično nekaj hudo narobe, kljub pozitivnim izvidom.
- Obup in občutek, da za njihove težave ni rešitve.
- Globoka žalost in občutek brezizhodnosti, posebej kadar se težave vlečejo več let.
- Jeza na okolico, zdravnike in samega sebe, zaradi težav z zdravjem. Več o jezi preberite na vlastakuster.si
Pogosto se pojavi misel, da imajo redko bolezen in hudo diagnozo, ki so jo zdravniki spregledali. Prisoten je vsesplošen strah pred boleznijo in včasih tudi pred smrtjo.
Vrste psihosomatske motnje
V nadaljevanju se bomo osredotočili na vrste psihosomatskih motenj, ki lahko vplivajo na naše telo in um na različne načine. Razumevanje teh vrst je ključno za prepoznavanje in obravnavo težav, ki izvirajo iz kompleksne interakcije med mislimi, čustvi in telesnimi funkcijami.
- Somatizacijska motnja: Somatizacijska motnja je stanje, pri katerem oseba doživlja več telesnih simptomov brez očitnega fizičnega vzroka. Ti simptomi lahko vključujejo bolečino, nelagodje ali disfunkcijo v različnih delih telesa, ki trajajo več mesecev. Oseba pogosto išče zdravniško pomoč, vendar ni mogoče najti fizičnega vzroka za njihove težave.
- Sindrom preobremenjenosti z zdravjem: Ta sindrom je značilen po obsedenosti z zdravjem in stalni skrbi zaradi morebitnih bolezni ali težav s telesnim zdravjem. Oseba lahko preživi veliko časa s preverjanjem zdravstvenih simptomov, obiskovanjem zdravnikov in izvajanjem zdravstvenih preiskav, kljub odsotnosti resničnih fizičnih težav.
- Sindrom kronične utrujenosti: Sindrom kronične utrujenosti (SKT) je stanje, pri katerem oseba doživlja hudo, dolgotrajno utrujenost, ki ne izgine s počitkom. Poleg čustvene utrujenosti lahko oseba doživlja tudi druge simptome, kot so bolečine v mišicah, motnje spanja in težave s koncentracijo. Pojavi se lahko čustvena izgorelost.
- Hipohondrija: Hipohondrija je stanje, pri katerem oseba nenehno skrbi in se boji, da trpi za resno boleznijo, kljub odsotnosti medicinskih dokazov ali simptomov te bolezni. Oseba lahko intenzivno preverja svoje telo, se pogosto posvetuje z zdravniki in zahteva številne preiskave, čeprav ni fizičnega vzroka za njihovo zaskrbljenost.
POMEMBNO: Če imate psihosomatske simptome in medicinsko nepojasnjene bolečine, je pomembna čim hitrejša terapevtska obravnava, da preprečimo nadaljnje trpljenje in vam pomagamo priti do sproščenega telesa, notranjega miru in ljubezni do življenja.
Ključno je razumevanje težave
Naš čustveni svet, fizično telo in podzavestna prepričanja so tri področja, ki nas sestavljajo v celoto.
Vsaka bolezen, ki nastane, je posledica neravnovesja na čustvenem, miselnem ali fizičnem nivoju.
Tako pride do blokade v energijskem sistemu telesa.
Prekomerni stres, ki ga doživimo, se kopiči in shranjuje v telesu.
Stresni dogodki so tisti, ob katerih občutimo močne negativne občutke in izrazit telesni odziv (zavrnitve, finančni porazi, alkoholizem, kakršno koli nasilje, ločitve, poniževanja, hrepenenja …)
Čustvene bolečine iz preteklosti si naše telo zelo dobro zapomni in shrani.
Ne moremo točno določiti, kje v telesu je to shranjeno, vse dokler ne pride do fizične bolezni, bolečine, neugodja ali okvare, ki pokaže mesto, kjer smo najšibkejši.
Zelo pomembno je, da pozdravimo čustveno in miselno težavo tam, kjer je nastala – v preteklih stresnih dogodkih, kjer smo se naučili, da nismo varni, da se ne smemo sprostiti, da je z nami nekaj narobe in da ne moremo biti to, kar smo.
Ne moremo brisati spominov, lahko pa odpravimo neprijetne občutke, ki so ob tem nastali.
Kadar se telo razbremeni na čustvenem nivoju, nastane prostor za sproščenost, lahkotnost, notranji mir in ljubezen.
Da bi preprečili, da še kdaj pride do hujše bolezni ali neugodja, pa je pomembno tudi, da se naučimo učinkovitih strategij za upravljanje s stresom.
Več o stresu si lahko preberete na tej povezavi.
S klikom na spodnji gumb se lahko kadarkoli prijavite na brezplačen pogovor, jaz pa bom s svojo ekipo poskrbela, da boste na vrsti nadvse hitro – že naslednji delovni dan.
Za več informacij o terapiji in o čakalnih dobah v Sloveniji pa si lahko ogledate članek Terapevt.
Vzroki za nastanek psihosomatske motnje
Razumevanje vzrokov za nastanek psihosomatskih motenj je ključno za njihovo obravnavo.
Čeprav je vzrok za nastanek psihosomatske motnje lahko tudi en sam, navadno obstaja več dejavnikov, ki k temu prispevajo:
Stres in čustveni pritiski
Močna izpostavljenost stresnim situacijam v službi, družini ali partnerskemu odnosu vpliva na nastanek psihosomatskih motenj. Kadar težko obvladujemo negativna čustva in jih ne znamo izraziti in dati iz telesa, se bodo pokazala v obliki tresenja, slabosti, mravljincev in bolečin.
Travmatične izkušnje
Travmatične izkušnje, kot so
- prometne nesreče,
- psihične/fizične/spolne zlorabe,
- alkoholizem,
- hudo kritiziranje,
- žaljive besede,
- ustrahovanje,
- vrstniško nasilje,
- pomanjkanje ljubezni,
- čustveno zanemarjanje ali
- smrt ljubljene oseb,
povzročijo hudo čustveno rano, ki vodi v fizične simptome brez na videz očitnega fizičnega vzroka.
Podzavestna prepričanja
Ob vsakem neprijetnem dogodku se pojavi tudi misel.
Ko ponavljamo iste misli, pride do podzavestnih vzorcev ali prepričanj, kjer skozi misli podoživljajo negativne dogodke iz preteklosti in telo ohranjamo v stanju bega ali boja oziroma v pretekli travmi.
Včasih ljudje pripovedujejo, da niso imeli težkega otroštva. Tudi če smo imeli lepo otroštvo, so bili morda trenutku, kjer nam je bilo težko in kjer smo se kot otroci naučili …
- da nismo dovolj dobri,
- da naše potrebe niso tako pomembne,
- da so drugi bolj pomembni od nas,
- da se ne smemo postaviti zase,
- da so drugi bolj pametni in sposobni od nas,
Preprosto pomanjkanje pozornosti in bližine lahko povzroči močno čustveno travmo, ki vodi do nespečnost, tresenje, slabosti in glavobole.
To naučena prepričanja postanejo podzavestni vzorci, ki povzročijo izgorelost, izčrpavanje, panične napade, tesnobo in strahove, kar je posredno povezano s psihosomatsko motnjo.
Drugi dejavniki nastanka
Družbeni in kulturni dejavniki: Družbeni in kulturni dejavniki, kot so visoka pričakovanja, socialna merila in kulturna pričakovanja, vplivajo na to, kako se posameznik počuti in razmišlja.
Kadar odraščamo v družini in okolici, kjer se o čustvih ne govori in kjer le ta niso pomembna, se lahko neizražena jeza, žalost, zamera, krivda ali sram manifestira v obliki bolezni.
Genetska nagnjenost: V sebi lahko imamo predispozicijo za nastanek določene bolezni ali motnje, vendar ni nujno, da se le ta pojavi. Za nastanek bolezni v večji meri vpliva vzgoja, izkušnje v otroštvu in naše doživljanje in procesiranje stresnih dogodkov.
Kje poiskati pomoč
Pri odpravljanju psihosomatskih motenj je ključnega pomena, da poiščemo strokovno pomoč psihologa ali terapevta, ki nas bo vodil v čustvene globine in nam pomagal poiskati ter odpraviti čustvene, miselne in energijske vzroke bolezni.
- Psihoterapija: Različne vrste terapij, kot so kognitivno-vedenjska terapija (KVT), pogovorna terapija ali interpersonalna terapija, lahko pomagajo razumeti in obvladovati čustvene in vedenjske vzorce, povezane s psihosomatskimi motnjami.
- Skupinska terapija: Sodelovanje v terapevtskih skupinah lahko omogoča podporo in razumevanje s strani drugih, ki se soočajo s podobnimi izzivi.
- Program Notranji mir: Napredna terapija vas v 90 dneh osvobodi medicinsko nepojasnjenih telesnih simptomov in pripelje do sproščenosti, zaupanja vase in občutka zdravja. Izkušnje kažejo, da se prvi rezultati pokažejo že dveh tednih.
Pri obvladovanju psihosomatskih motenj je učinkovito, da se tudi sami kar se da vključimo in angažiramo pri ponovni vzpostavitvi ravnovesja v sebi.
Kaj lahko sami naredimo?
- Tehnike sproščanja stresa: Redna praksa sprostitvenih tehnik, kot so globoko dihanje, meditacija, jogo ali progresivna mišična relaksacija, pomaga zmanjšati stres in tesnobo ter lajšati telesne simptome.
- Fizična aktivnost: Redna telesna dejavnost zmanjša napetost in prispeva k dobremu počutju. Poskusite najti vadbo, ki vam ustreza, kot so hoja, tek, plavanje ali joga.
- Zdrava prehrana: Hrana je naše gorivo, zato je pomembno posegati po zdravi prehrani, obenem pa poslušati svoje telo in znake, ki nam jih sporoča.
Celostna in trajna rešitev psihosomatske motnje
Če se želimo trajno osvoboditi psihosomatskih motenj, je ključno, da se posvetimo svojemu notranjemu – psihičnemu počutju.
Celostni pristop, ki ga izvajam na terapijah, vključuje globoko reprogramiranje podzavestnih vzorcev, čustveno zdravljenje in osvobajanje na energijskem nivoju.
Močnejši ste, kot si mislite. V sebi imate popolnoma vse, kar potrebujete, da premagate psihosomatske motnje in najdete notranji mir, notranjo moč in čustveno stabilnost.
Ponosna sem na več kot 3600 Slovencev in Slovenk, ki so aktivno sodelovali v mojih terapijah za doseganje Notranjega miru.
Kakšni so bili rezultati?
Od paničnih napadov do sproščenosti.
Od izgorelosti do vzpostavljanja mirnega življenja.
Od soočanja z nepojasnjenimi telesnimi simptomi do zdravja telesa in uma.
Od znakov anksioznosti do doseženega notranjega miru.
Zelo veliko obljubljam s temi besedami, vem. Ampak, resnično verjamem v terapijo, ki sem jo razvijala več kot 12 let, in ker ima tisoče pozitivnih zgodb.
Petrina zgodba
Petra je prišla k meni po pomoč zaradi socialne anksioznosti, slabega počutja in obilice nepojasnjenih telesnih občutkov, kot so slabosti, tiščanje v glavi, bolečine v želodcu … Ugotovila je, da to ni tista več Petra, kot je včasih bila.
Petra je pristopila v 3-mesečni program Notranji mir in dejala: “V treh mesecih sem razrešila vse, kar se mi je celo življenje nalagalo. V treh mesecih, da takšen preboj narediš za svoje telo, za svoje mišljenje, za svoj pogled na svet …”
Kaj je Petra dosegla v 90 dneh:
- Na fizičnem nivoju: Neprijetni telesni občutki so odpravljeni. Glava je več ne boli, tišči. Bolečine v želodcu so izginile.
- V počutju: Počuti se fenomenalno, polno energije. Ni je več strah.
- Osebnostni premiki: Ne obremenjuje se več z mnenji drugih ljudi, naučila se je reči NE, brez slabe vesti.
S klikom na spodnjo sliko pa lahko prisluhnete zgodbi Petre, ki je prišla k meni s socialno fobijo in drugimi psihosomatskimi motnjami, odšla pa z notranjim mirom, samozavestjo in ljubeznijo do življenja.
Za zaključek bi rada vsem, ki se borite s psihosomatskimi motnjami, hudimi strahovi in slabim počutjem položila na srce: vredni ste, da zaživite v miru, sproščenosti in vsej svoji polni moči. Če je uspelo tisočim pred vami, bo uspelo tudi vam. Niste nerešljiv primer, pač pa čudovita duša, ki je tik pred prebojem.
Več vsebin o anksioznosti najdete v naši kategoriji člankov o anksioznosti.
Viri – psihosomatske motnje
1. Bandelow B, Michaelis S. Epidemiologija anksioznih motenj v 21. stoletju. Dialogues Clin Neurosci. 2015;17(3):327–35. doi:10.31887/DCNS.2015.17.3/bbandelow
2. Barbosa-Camacho FJ, Romero-Limón OM, Ibarrola-Peña JC, in sod. Depresija, anksioznost in akademski uspeh v času COVID-19: presečna študija. BMC Psychiatry. 2022;22(1):443. doi:10.1186/s12888-022-04062-3.
3. Dominko, A. (2024). Kako premagati anksioznost.
4. CABA. Ali vas prizadene anksioznost?
5. Kuster, V. (2023). Moja nova samopodoba.
6. Spinhoven P, Hoogerwerf E, van Giezen A, Greeven A. Kognitivna terapija skupine, osredotočena na zavedanje, za zdravljenje odpornih anksioznih motenj: pragmatična randomizirana kontrolirana raziskava. J Anxiety Disord. 2022;90:102599. doi:10.1016/j.janxdis.2022.102599
7. Zlomužica A, Kullmann F, Hesse J, Plank L, Dere E. Prepoznavanje spomina, primarni in sekundarni učinki ter zaznavanje časa v spletni različici paradigme strahu pred krikom. Sci Rep. 2022;12(1):14258. doi:10.1038/s41598-022-18124-9