Ali kdaj občutite hude pritiske, anksioznost in stres, ki vam zvečer ne pustijo spati, čez dan pa ne sprostiti? Morda nimate nikogar, h komu bi se obrnili za pomoč, in se počutite osamljeni, ter si želite pomoči nekoga, s katerim bi se lahko pogovorili? V takih primerih sta terapija in psihoterapija odlični vrsti pomoči za premagovanje hude tesnobe in drugih psihičnih motenj – težava pa je, da se terapija skoraj vedno izvaja v vnaprej določenih terminih v ordinaciji terapevta ali psihoterapevta.
Sodobna rešitev za tovrstne težave je online terapija oziroma spletna e-terapija, kjer se s terapevtom pogovarjate kar od doma, preko videoklica ali telefona. Je enostavna in dostopna, saj se je lahko udeležimo kjerkoli – tudi kadar smo v tujini, na morju ali v avtu (seveda, če sami ne vozimo).
Poleg tega ima večjo fleksibilnost pri izbiri termina, kar je še posebej koristno za tiste ljudi, ki imajo zelo natrpane urnike, težko najdejo čas zase ali pa za tiste, ki živijo v bolj oddaljenih krajih in bi se za terapijo morali voziti do večjih krajev ali mest.

Poglavja
ToggleKaj je online terapija?
Online terapija je pogovor z usposobljenim strokovnjakom za duševno zdravje – terapevtom preko spleta. Namesto da bi se morali odpeljati z avtom do ordinacije, lahko terapijo opravljate v varnem in udobnem zavetju svojega doma. Na tak način prihranite veliko časa in energije, ki jo lahko namenite za družino, prijatelje ali sprostitev.
Z izvajanjem spletne terapije doma se izognete tudi morebitnemu nelagodju, ki ga lahko povzroči obisk terapevtske pisarne ali srečanje z drugimi ljudmi v ordinaciji. Sodobna tehnologija, kot so aplikacije za videoklice (Zoom, Google Meet, Skype), nam omogočajo varen in zanesljiv pogovor z terapevtom na daljavo.
Prednosti online terapije:
- Prihranite čas – vožnja do ordinacije lahko terja veliko časa, denarja in pa stresa.
- Večja zasebnost – nihče ne more izvedeti, da obiskujete terapijo, kar vam lajša tesnobo in strah pred obsojanjem.
- Udobje in zasebnost – terapijo lahko izvajate tam, kjer se počutite najbolje: ali je to doma, v naravi itd.
- Dostopnost – primerna je za vse ljudi, od tistih, ki živijo daleč od terapevta, do ljudi z omejeno mobilnostjo, strahom pred vožnjo ali pred ljudmi.
- Brez čakanja v čakalnicah – na terapijo se vklopite ob točni uri in ne potrebujete čakati v čakalnici, ker ne želite zamuditi termina.
- Lažje izražanje občutkov – v varnem zavetju doma lažje spregovorimo o svojih težavah.
- Možnost snemanja terapije – nekatere spletne terapije (tudi moje) omogočajo snemanje in ogled preteklih seans, kar pomeni, da si lahko terapijo pogledate še večkrat – snema se samo obraz terapevtke, kar pomeni, da je za vašo zasebnost poskrbljeno.
Kako online terapija pomaga pri duševnih težavah?
Stres velja za tihega morilca sodobnega časa – v današnjem hitrem tempu življenja pogosto ne poskrbimo za sprostitev in umiritev telesa, kar privede do tega, da se nam stres začne kopičiti, tesnoba narašča in naše skrbi se začnejo nabirati. Vse to ne vpliva samo na naše psihično počutje, temveč tudi na naše celotno telo. Kronični stres lahko povzroči anksioznost, izgorelost, depresijo in panične napade, ki so povezani tudi s številnimi fizičnimi boleznimi, kot so bolezni srca in ožilja, oslabljen imunski sistem in prebavne motnje. Če stresa ne začnemo obvladovati pravočasno, lahko to povzroči dolgotrajne posledice za naše zdravje.
Pri tem nam lahko pomaga online terapija, na kateri se s pomočjo terapevta sprostimo in umirimo. Na seansah se poglobimo v našo podzavest in se vrnemo v trenutke v času, ko smo doživeli najbolj travmatične življenjske dogodke. Čustva, ki smo jih takrat občutili, so se nam tako močno vtisnila v podzavest, da še danes vplivajo na naše odzive in vedenje – imenujemo jih negativni podzavestni vzorci. Cilj vsake uspešne terapije je odpravljanje teh negativnih vzorcev, ki jih moramo nato nadomestiti z novimi, bolj zdravimi in pozitivnimi načini razmišljanja.
Online terapija nam tako pomaga, da:
- Obvladujemo stres in tesnobo – terapevt nas nauči tehnik sprostitve, dihalnih vaj in strategij za soočanje s stresom, da lahko tudi po končani terapiji sami obvladamo novonastale stresne situacije.
- Rešujemo osebne težave – negativna prepričanja vplivajo na vaše odnose v družini, službi in s prijatelji. Terapevt vam pomaga najti vzroke in rešitve za izboljšanje komunikacije in vedenja.
- Odpravimo panične napade – na terapiji se naučite prepoznati vaše specifične sprožilce napadov panike, in ko jih razumete, se jih naučite tudi bolje obvladovati.
- Dvignemo samozavest – duševne motnje vplivajo na vašo samozavest in vam dajejo občutek manjvrednosti. Na terapiji se naučite prepoznati svojo vrednost, in ko premagate vaše psihične težave, se vam bo izjemno zvišala samozavest.
- Predelamo pretekle travme – spletna terapija vam omogoči varen prostor za izražanje čustev in postopno predelovanje težkih izkušenj, ki jih sprejmete kot del sebe, vendar ne kot nekaj, kar vas določa ali omejuje.

Kako poteka online terapija?
Online terapija je sodobna oblika terapije, ki poteka podobno kot klasična terapija, le da se ne potrebujete voziti do terapevtske pisarne, temveč se terapija izvaja kar preko spleta. To pomeni, da se lahko na terapijo vključite od kjerkoli, kjer imate internet. Če se terapija snema, pa jo lahko pogledate tudi kasneje, v primeru, da ste jo zamudili ali pa jo želite ponovno poslušati.
Kako pa poteka celoten postopek online terapije?
Izbira terapevta
Izbrati morate svetovalca, ki vas bo razumel in vam znal pomagati. Razumeti mora človekovo podzavest, kaj vpliva na razvoj duševnih motenj in, najpomembneje, kako te težave premagati ter vam povrniti normalno življenje. Nekateri terapevti ponujamo tudi možnost brezplačnega uvodnega pogovora, kjer se pogovorite o svojih težavah, dogovorite o ciljih terapije in načinu dela.
Tak uvodni pogovor prakticiram tudi sama. Sam sem mnenja, da mora oseba najprej začutiti, kaj je moje poslanstvo in kaj lahko naredim zanjo.
Če bi se radi pogovorili o svojih težavah, se lahko na spodnjem gumbu prijavite na brezplačen uvodni pogovor in naredite prvi korak do boljšega življenja.
Priključitev terapijam
Po vključitvi v program terapije boste prejeli povezavo do videoklica (npr. Zoom, Google Meet, Skype) ali kodo za vključitev v portal, kjer lahko spremljate terapije in si ogledate pretekle seanse. Zelo pomembno pa je, da ste med terapijo sami v mirnem prostoru, kjer vas nihče ne bo motil.
Terapija
Seanse navadno trajajo med 45 in 60 minutami. Sama pa rada terapijo še malo podaljšam, da na začetku preverim, kakšen je vaš napredek. Na vsaki terapiji se osredotočamo na eno težavo in predelujemo en trenutek iz vašega življenja, ki vas je zelo pretresel, čeprav se tega sami morda sploh ne zavedate. Vendar nič hudega, terapija je namenjena prav temu – da vam terapevt pomaga prepoznati vzrok težav in negativne miselne vzorce, ki so nastali zaradi travme.

Tehnike in vaje
Na terapijah se poleg spreminjanja negativnih vzorcev naučite tudi različnih sprostitvenih tehnik, kot so dihalne vaje, meditacija, tapkanje, čuječnost, kognitivno-vedenjske tehnike itd., ki vam pomagajo lajšati stres tudi, ko zaključite s terapijo.
Zaključek in “domača naloga”
Na koncu terapije vam bo terapevt podal izzive ali naloge, ki jih morate izvajati do naslednjega termina in vam bodo pomagale pri napredku. To je lahko pisanje dnevnika hvaležnosti, izvajanje dihalnih vaj ali opazovanje in zapisovanje svojih čustev. Cilj teh nalog je, da znanja, o samopomoči pri tesnobi, s terapije prenesete v vsakdanje življenje. Tako bo vaša podzavest postopoma začela samodejno zmanjševati stres.
Najpogostejše metode pri online terapiji:
- Kognitivno-vedenjska terapija (CBT) – pomaga prepoznati in spremeniti negativne misli, ki povzročajo stres in tesnobo.
- Dihalne tehnike – pomagajo, da se sprostite in lažje nadzorujete odzive na stres.
- Čuječnost in meditacija – vedini, ki učita, kako ostati prisoten v trenutku in kako zmanjšati stres.
- Sprostitvene tehnike – pomagajo, da se lažje sprostite, umirite in odpravite nelagodje.
- Tapkanje (EFT – Emotional Freedom Technique) – nežno tapkanje po določenih točkah na telesu zmanjša stres in sprosti čustveno napetost.
- Vizualizacija – z uporabo domišljije si predstavljate, kaj hočete v življenju doseči, in se s tem umirite ter lažje obvladujete stres.
To so le nekatere od najpogostejših metod, ki jih terapevti uporabljamo pri svojem delu. Vsaka metoda ima svoj način delovanja, a pri vseh je cilj enak – izboljšanje vašega duševnega zdravja.
Online terapija ali klasična terapija?
Online terapija | Klasična terapija | |
---|---|---|
Lokacija terapije | Izvajate jo lahko kjerkoli, potrebujete samo internet. | Samo v terapevtski ordinaciji. |
Zasebnost | Velika – terapijo izvajamo, kjer želimo. | Zasebnost je zagotovljena v pisarni, manj v čakalnici in na poti. |
Priprave na terapijo | Samo prijavite se na videoklic | Potrebna je vožnja do ordinacije, kar zahteva čas in denar. |
Fleksibilnost terminov | Velika fleksibilnost – ni potrebe po fizičnem obisku. | Dostopnost za gibalno ovirane je odvisna od lokacije. |
Možnost snemanja in ponovnega ogleda | Terapije so pogosto snemane za kasnejši ogled ali pa, če se niste mogli udeležiti v živo. | Seanse se običajno ne snemajo, zato jih ni možno ponovno poslušati. |
Cena | Običajno je cenejša, saj ni stroškov prostora in prevoza. | Običajno dražja, saj vključuje tudi stroške najema ordinacije. |
Raziskava Lin, Heckman & Andersona iz 2022 kaže, da sta online in klasična terapija enako učinkoviti pri zdravljenju duševnih motenj, kot sta anksioznost in depresija. Klienti so dosegli enako izboljšanje simptomov, ne glede na to, ali so obiskovali terapijo v ordinaciji terapevta ali pa preko videoklica ali telefona. Je pa bilo moč opaziti, da nekateri udeleženci spletne terapije napredujejo hitreje, saj so bolj sproščeni in se lažje odprejo.

Komu je online terapija namenjena?
Spletna terapija ali e-terapija je odlična alternativa klasični terapiji predvsem za ljudi, ki zaradi specifičnih težav ali potreb ne morejo ali ne želijo obikosvati terapevtske ordinacije. Primerna je tako za tiste ki ste že obiskovali klasično terapijo, kot tudi za tiste ki ste se prvič odločili za iskanje strokovne pomoči.
Online terapija je odlična izbira za:
✔ Tisti, ki se težko sprostijo v terapevtski ordinaciji. Terapija od doma je bolj sproščena, še posebej pri socialni anksioznosti ali PTSD.
✔ Osebe z natrpanim urnikom. Fleksibilni termini in možnost ogleda terapije za nazaj, vam omogočajo lažje vključevanje terapije v vsakdan. Prav tako ni dodatnega stresa zaradi vožnje in čakanja.
✔ Osebe, ki živijo v oddaljenih krajih ali tujini. Ne glede na to, kje živite lahko dostopate do terapevta v svojem jeziku.
✔ Ljudje s fizičnimi omejitvami. Tisti, ki težko zapustite dom zaradi bolezni, invalidnosti ali okrevanja, lahko prejmete enako kakovostno in učinkovito pomoč.
✔ Tisti, ki iščejo diskretnost. Zasebnost na najvišjem nivoju: ne rabi vas skbeti, da bi vas kdo videl v čakalnici ali ob vstopu v ordinacijo.
✔ Ljudje, ki veliko potujejo. Terapijo lahko opravljate kjerkoli, ne da bi prekinili proces zdravljenja.
Online terapija je torej dostopna, fleksibilna in diskretna rešitev za vse, ki si želite strokovno podporo kjerkoli in kadarkoli
Kako je Jure premagal strah pred vožnjo in ljudmi s pomočjo online terapije
Jure je prišel k meni z hudim strahom pred ljudmi in pred vožnjo avbtomobila. Pogosto je občutil tudi zelo pekoč občutek v želodcu, zaradi katerega je bil skoraj vsak drug dan na urgenci. Klasične terapije zaradi svojih strahov ni mogel obiskovati, zato je bila online terapija njegova edina rešitev.
Jure je danes samozavesten in sproščen – strah pred vožnjo je premagal, socialna anksioznost pa je preteklost.
Prisluhnite njegovi zgodbi:
Kako začeti? Naredite prvi korak do boljšega počutja
Ne glede na to ali ste že obiskovali terapijo ali pa se zadnjo določate prvič, vam online terapija omogoča diskretno in fleksibilno strokovno podporo kjerkoli in kadarkoli.
Če se spopadate s stresom, anksioznostjo, izgorelostjo ali z drugimi duševnimi izzivi, vam želim pomagati. Ponujam vam brezplačen 30-minutni uvodni pogovor, kjer se bova pogovorila o vaših težavah in skupaj našla najboljšo rešitev.
👉 Rezervirajte svoj termin in začnite svojo pot do boljšega počutja že danes.
Viri – online terapija
Andersson, G., & Titov, N. (2014). Advantages and limitations of Internet-based interventions for common mental disorders. World Psychiatry, 13(1), 4–11.
Andrews, G., Basu, A., Cuijpers, P., Craske, M. G., McEvoy, P., English, C., & Newby, J. M. (2018). Computer therapy for the anxiety and depressive disorders is effective, acceptable and practical health care: An updated meta-analysis. PLOS ONE, 13(2), e0191938.
Carlbring, P., Andersson, G., Cuijpers, P., Riper, H., & Hedman-Lagerlöf, E. (2018). Internet-based vs. face-to-face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disorders: An updated systematic review and meta-analysis. Cognitive Behaviour Therapy, 47(1), 1–18.
Hilty, D. M., Sunderji, N., Suo, S., Chan, S., & McCarron, R. M. (2018). Telepsychiatry and other technologies for integrated care: Evidence base, best practice models and competencies. International Review of Psychiatry, 30(6), 292–309.
Karyotaki, E., Efthimiou, O., Miguel, C., Bermpohl, F. M. G., Furukawa, T. A., Cuijpers, P., & Riper, H. (2021). Internet-based cognitive behavioral therapy for depression: A systematic review and individual patient data network meta-analysis. JAMA Psychiatry, 78(4), 361–371.
Lin, L. A., Heckman, T. G., & Anderson, T. (2022). Efficacy of an electronic cognitive behavioral therapy program delivered via the online psychotherapy tool for depression and anxiety related to the COVID-19 pandemic: A randomized controlled trial. Journal of Affective Disorders, 296, 119–126.